برق منطقه ای سیستان و بلوچستان
تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
دسته بندی مطالب
تاريخچه صنعت برق در استان

تاریخچه صنعت برق استان سیستان و بلوچستان

   استان سیستان و بلوچستان یکی از کم تراکم ترین استانهای کشور است . این استان 187502 کیلومتر مربع مساحت دارد و 11/1 درصد از کل مساحت کشور عزیزمان را دارا بوده و از لحاظ گستردگی و مساحت اولین استان کشور می باشد . بر اساس آخرین تقسیمات کشوری این استان دارای 19 شهرستان ، 37 مرکز شهری ، 48 بخش ، 112دهستان و 9632 آبادی کد دار است .

    شهرستانهای استان عبارتند از : زاهدان – زابل – خاش – ایرانشهر – سراوان – چابهار – نیکشهر –– زهک – هیرمند- زابلی –سیب و سوران –سرباز – دلگان – کنارک – نیمروز – هامون – قصرقند – فنوج-میرجاوه.

      تاریخچه برق استان به سال 1308 در زابل بر می گردد که یک شرکت هندی توسط یک ماشین بخار دور منظوره (آسیاب و برق) برق 40 مشترک را تامین نمود در سال 1318 با سرمایه گذاری اهالی، صنعت برق توسعه و تا زمان جنگ جهانی دوم ادامه یافت. از سال 1328 تولید برق توسط شهرداری صورت گرفت. به طوری که شهرهای زاهدان- چابهار و ایرانشهر به ترتیب در سال های 1320، 1337 و 1339 از نعمت برق بهره مند گردیدند.

     برق منطقه ای استان  تا سال 1360 شمسی تحت سرپرستی شرکت برق منطقه ای کرمان اداره می شد و از سال 1360    شرکت برق منطقه ای سیستان و بلوچستان بصورت شرکت مستقل تاسیس و شروع به فعالیت نمود . در حال حاضر انرژی مورد نیاز استان توسط نیروگاه سیکل ترکیبی چابهار با قدرت عملی 318 مگاوات ، نیروگاه بخار ایرانشهر با 240 مگاوات – نیروگاه گازی کنارک با 98 مگاوات ، نیروگاه گازی زاهدان با 144 مگاوات ،  نیروگاه سیکل ترکیبی بمپور با قدرت عملی 250 مگاوات و نیروگاههای دیزلی استان با قدرت عملی 87 مگاوات تامین می شود . همچنین خطوط ارتباطی 230 کیلو ولت ایرانشهر به کهنوج و زاهدان به بم و چابهار به زرآباد و جاسک و 400 کیلوولت بیرجند زاهدان تبادل انرژی بین شبکه های برق استان  سیستان و بلوچستان و کرمان و هرمزگان  و خراسان جنوبی را میسر می سازد . شایان ذکر است که اتصال شبکه سراسری برق استان به شبکه برق استانهای همجوار و سراسری کشور  موجب پایداری شبکه برق استان و تحویل برقی مطمئن به مشترکین محترم استان گردیده و زمینه لازم برای سرمایه گذاری بخش دولتی و خصوصی را فراهم مینماید . در حال حاضر صنعت برق استان توسط شرکتهای برق منطقه ای، شرکت مدیریت تولید برق استان ، شرکت تولید نیروی برق زاهدان و شرکت توزیع نیروی برق استان مدیریت می شود.

 تاریخ به روز رسانی:
1400/01/15
تعداد بازدید:
9428
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:11
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
سال 1400، تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به  شركت برق منطقه اي استان سيستان و بلوچستان  مي باشد.
Powered by DorsaPortal
بارگذاری چیدمان اولیه